Systemy smart home korzystnie wpływają na codzienny komfort domowników oraz na zmniejszenie generowanych przez nich kosztów. Na całe rozwiązanie składa się wiele elementów, które odpowiadają za działanie poszczególnych urządzeń lub instalacji. Wśród nich znajduje się też oświetlenie. Inteligentne sterowanie oświetleniem w ramach systemu smart home wiąże się z określonymi korzyściami. Sprawdźmy, czym ono jest i dlaczego warto w nie inwestować.
Czym jest inteligentne sterowanie oświetleniem?
Jak sama nazwa wskazuje, inteligentne sterowanie oświetleniem to rozwiązanie, dzięki któremu zwiększysz kontrolę nad tym obszarem w obrębie nieruchomości. Całość opiera się na nowoczesnej technologii, która pozwala na ustawianie wybranych parametrów oświetlenia za pomocą dedykowanego panelu lub aplikacji mobilnej. Wszystko możesz zaprogramować z odpowiednim wyprzedzeniem lub modyfikować w czasie bieżącym. Zależy to od indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego upodobań.
Metody sterowania oświetleniem
Obecnie wyróżnia się dwie podstawowe metody inteligentnego sterowania oświetleniem w domu. Możesz to robić zdalnie lub w ramach systemu przewodowego. Rozwiązania oparte na połączeniach przewodowych również mogą być wyposażone w moduły Bluetooth lub GSM. Wtedy też można sterować nimi zdalnie.
Panel sterujący
Standardowym i od lat wykorzystywanym rozwiązaniem jest panel sterujący. Montuje się go w wybranym miejscu w domu. Do centrali podłączone są wybrane elementy smart home, w tym również system oświetlania. Można sterować nim za pomocą dedykowanego wyświetlacza.
Sterowanie zdalne
Obecnie coraz częściej stawia się na zdalne sterowanie. W tym obszarze stosuje się rozwiązania oparte o działanie fal radiowych o różnej częstotliwości (np. Wi-Fi, Bluetooth, GSM). Inwestor zyskuje kontrolę nad oświetleniem za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej lub systemu webowego z poziomu komputera. Drugim z rozwiązań jest sterowanie na podczerwień. To pasmo promieniowania elektromagnetycznego ma zastosowanie w przypadku większości pilotów.
Co wchodzi w skład instalacji?
Aby stworzyć inteligentne oświetlenie w domu, należy postawić na niezbędne elementy systemu. Oczywiście podstawę instalacji stanowią starannie dobrane źródła światła, w tym m.in.: lampy, listwy oświetleniowe i żarówki. Oprócz tego należy zastosować urządzenia, które pozwalają na monitorowanie parametrów oświetlenia oraz sterowanie nimi. Zaliczane są do nich:
- czujniki (np. światła, ruchu, zmierzchowe);
- przekaźniki;
- inteligentne gniazdka;
- ściemniacze;
- przyciski do włączania i wyłączania światła;
- wzmacniacze sygnału, zasilacze, przewody i inne;
- moduł centralny;
- moduły sterujące lokalnie.
To wszystko należy połączyć w jedną zintegrowaną instalację. Ze względu na złożoność systemu oświetlenia w nieruchomości, w całym procesie warto postawić na wsparcie profesjonalistów. Jako SmartHousing pomożemy Ci w wyborze poszczególnych zestawów układu oraz zaprojektujemy dla Ciebie instalację, dzięki której zyskasz kontrolę nad oświetleniem.
Zalety tego rozwiązania
Nowoczesne i inteligentne sterowanie światłem w domu ma swoje zalety. Dzięki temu możesz dopasować natężenie światła i jego rodzaj bezpośrednio do swoich bieżących potrzeb. Wpływa to na poprawę komfortu odpoczynku, oglądania filmu czy też przebywania w danym pomieszczeniu. W inteligentnych systemach ważne jest to, że możemy sterować parametrami światła z podziałem na pojedyncze pomieszczenia. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które można wykorzystać też do zwiększenia bezpieczeństwa nieruchomości. Inwestorzy programują system w ten sposób, aby symulował obecność domowników podczas wakacyjnych wyjazdów itp.
Nie bez znaczenia jest również realna oszczędność energii na eksploatacji oświetlenia. Lepsze dopasowanie do potrzeb domowników i zwiększona kontrola nad działaniem systemu sprawią, że bardzo szybko Twoje rachunki za prąd zostaną zoptymalizowane. Przełoży się to na realne oszczędności finansowe. To kolejny aspekt, na który zwracają uwagę świadomi inwestorzy. Właśnie dlatego inteligentne sterowanie oświetleniem cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Kompleksowe rozwiązanie może objąć światło wewnątrz oraz na zewnątrz budynku.
Jako SmartHousing specjalizujemy się we wdrażaniu tego typu rozwiązań technologicznych. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.