biuro@smart-housing.pl

+48 535 464 130

Analiza potrzeb

inteligentny-domZanim podejmiemy się zwiększenia IQ swojego domu, warto zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od zainstalowanych rozwiązań. Jeśli, na przykład, zależy nam na tym, aby zdalnie uruchamiać kilka domowych sprzętów lub, aby światło w salonie zapalało się tylko wtedy, gdy jesteśmy w nim obecni odpowiedzią na nasze potrzeby mogą być rozwiązania indywidualne, bez konieczności instalacji kompleksowego systemu.

W takim przypadku możemy zamontować czujniki ruchu zintegrowane z instalacją oświetleniową lub zakupić urządzenie z dostępną aplikacją na smartfona (coraz więcej producentów domowych sprzętów udostępnia oprogramowanie umożliwiające sterowanie danym urządzeniem z pozycji smartfona bądź tableta). Pamiętać należy jednak, że przy takim rozwiązaniu budujemy jedynie wyspy posiadające elementy automatyzacji, a nie współdziałający ze sobą ekosystem.

Jeśli jednak zależy nam na pełnej automatyzacji domu, warto zainwestować w zintegrowany system automatyki domowej. Wówczas do wyboru mamy instalację przewodową lub bezprzewodową.

Przewodowy czy bezprzewodowy

Najpopularniejszym systemem działającym w oparciu o instalację przewodową jest KNX. System ten jest ogólnoświatowym standardem otwartym, który gwarantuje bardzo dużą dowolność doboru poszczególnych urządzeń. System ten jest kompatybilny ze sprzętami ponad kilkuset producentów, co znacznie ułatwia dobór poszczególnych urządzeń. Decyzję o instalacji systemu przewodowego powinniśmy podjąć już na etapie budowy domu – wszelkie późniejsze „poprawki” wprowadzane do systemu mogą wiązać się z koniecznością kucia ścian i sporą ingerencją w infrastrukturę budynku. Oczywiście jest to ostateczność, gdyż producenci systemów przewodowych posiadają w swojej ofercie również urządzenia bezprzewodowe współdziałające z instalacją przewodową.

Dlatego też do domów już istniejących poleca się zazwyczaj instalacje bezprzewodowe wykorzystujące zastaną instalację. Ponieważ nie ma konieczności doprowadzenia kabli, rozbudowanie systemu odbywa się na poziomie skonfigurowania sprzętu. W przypadku niektórych systemów ich interfejs jest na tyle czytelny i przyjazny użytkownikowi, że może on sam podjąć się konfiguracji nowego elementu inteligentnej instalacji. Mimo zastosowania specjalnych rozwiązań technologicznych systemy bezprzewodowe podatne są na zakłócenia, gdyż sama łączność radiowa ma tendencje do zanikania, czego doświadczamy nie raz np. korzystając z sieci Wi-Fi na komputerze. Dochodzą również do rozważenia aspekty bezpieczeństwa, ze względu na dostępność sygnału poza budynkiem.

Otwarte podejście

Wybierając konkretne rozwiązanie sprawdźmy, czy będzie ono współpracować z rodzajem poprowadzenia przewodów. Dotyczy to zwłaszcza starych budynków, w których możemy napotkać instalacje elektryczne nieodpowiadające współczesnym standardom. Warto także sprawdzić, czy nasz system współpracuje z różnymi typami przełączników. Bardzo istotną kwestią jest również kompatybilność instalacji z urządzeniami różnych producentów.

Najkorzystniej jest wybierać systemy, które współpracują z wieloma różnymi firmami – wtedy bowiem mamy największą dowolność w doborze poszczególnych urządzeń, w jakie wyposażymy naszą instalację. Otwarte podejście w naszym przekonaniu jest przyszłością inteligentnego domu. Jeśli wierzyć prognozom specjalistów, za kilka lat będziemy żyć w świecie zdominowanym przez sieć smart urządzeń, które będą w stanie w znacznym stopniu wpłynąć na komfort naszego życia. Warto zacząć przygotowywać się do tego, a pierwszym z nim może być właśnie inwestycja w instalację inteligentnego domu. Pamiętajmy jednocześnie, że niezależnie od tego, na jaki system się zdecydujemy – przewodowy czy bezprzewodowy – bardzo dużo zależeć będzie od integratora, odpowiedzialnego za programowanie systemu i jego integrację ze wszystkimi elementami instalacji.